Jednym z najważniejszych aspektów produkcji na rynek farmaceutyczno-medyczny są kwestie związane z ekologią. W związku z bezprecedensową skalą zagrożeń dla dobrostanu środowiska naturalnego, Phillips-Medisize postępuje zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. W ten sposób wnosimy swój wkład w kluczowe działania w tym zakresie podejmowane na poziomie globalnym.
Proekologiczna strategia produkcji
Realizacja proekologicznej polityki to kwestia odpowiedzialności za losy naszej planety. Dlatego Phillips-Medisize, jako część Grupy KOCH INDUSTRIES, podejmuje działania zmierzające do redukcji poziomu emisji dwutlenku węgla i zwiększenia efektywności energetycznej. W tym względzie pożądane efekty może przynieść przede wszystkim innowacyjne podejście do procesu produkcji, uwzględniające wszystkie jego fazy.
W związku z tym kluczowego znaczenia nabiera analiza cyklu życia produktu. Szczegółowa ocena musi obejmować nie tylko proces produkcji pod kątem ilości zużywanej energii, ale także materiały wykorzystywane w jego trakcie, łańcuchy dostaw oraz gospodarkę odpadami. Jedynie uwzględnienie wszystkich tych czynników pozwoli stosować jednolitą i kompleksową strategię produkcji zgodną z ideą zrównoważonego rozwoju.
Idea zrównoważonego rozwoju w praktyce
Możliwość zastosowania recyklingu po zużyciu produktu to absolutne minimum. Jeśli jednak strategia produkcji urządzeń medycznych ma być prawdziwie proekologiczna, konieczne są działania dodatkowe. Muszą one rozpocząć się jeszcze na etapie prac koncepcyjnych, gdy powstaje projekt urządzenia. Pierwszym krokiem jest dobór takich materiałów, które będzie można odzyskać i ponownie wykorzystać do produkcji kolejnych technologii.
Jednocześnie trzeba zastanowić się, czy możliwe jest zmniejszenie rozmiarów projektowanego urządzenia, co pozwoli ograniczyć zużycie surowców koniecznych do jego wyprodukowania. Należy także rozważyć zmniejszenie liczby komponentów, których nie można poddać recyklingowi. Dotyczy to także opakowania, w jakim gotowe już urządzenie trafi na rynek. W tym kontekście warto zastanowić się na przykład, czy opakowanie może być wykonane z jednego materiału, aby recykling był łatwiejszy.
Globalna skala działań
Jeśli chodzi o proces produkcji, należy wdrażać rozwiązania umożliwiające zmniejszenie zużycia surowców energetycznych. Szczególna rola przypada w tym zakresie energii ze źródeł odnawialnych, której stosowanie pozwala obniżać emisję dwutlenku węgla. Równocześnie trzeba dołożyć starań, by ograniczyć zużycie wody. Proekologiczną filozofię należy uwzględnić także przy dostarczaniu produktów na rynek. W ograniczaniu transportu na duże odległości ważną rolę może odegrać odpowiedni wybór miejsc produkcji i magazynowania.
Zwieńczeniem tych działań jest recykling i odzysk materiałów nadających się do ponownego użycia. Szerokie spektrum możliwości związanych z cyklem życia produktu pozwoli w większym stopniu urzeczywistnić ideę zrównoważonego rozwoju. Trzeba też pamiętać, że działania podejmowane w skali lokalnej mają wpływ na sytuację na poziomie globalnym. Dlatego też ścisłe praktyki środowiskowe obowiązują placówki Phillips-Medisize zlokalizowane na całym świecie. Taka strategia to kwestia odpowiedzialności społecznej, która stanowi centralny element naszej wizji.